TSAR – najsilnejšia nukleárna bomba, ktorá kedy vybuchla.

30. októbra 1961 11:32 moskovského času v oblasti Novaya Zemlya, ktorá bola sovietskou jadernou strelnicou, bola posádkou lietadla Tupolev s označením TU95V zhodená nukleárna bomba s oficiálnym názvom АN602. Po výbuchu sa vytvorila ohnivá guľa s priemerom asi 8 kilometrov, ktorej žiaru bolo možné vidieť zo vzdialenosti asi 1000 km, dosiahla asi 1% teploty slnka. Aj za hranicou 100 kilometrov spôsobovala žiara popáleniny 3 stupňa.

Seizmická vlna bola meratelná ešte po treťom obehu Zeme, tlaková vlna, ktorá obehla celú Zem, sa dala namerať ešte aj po 7 obehu. Pôvodný výkon bol vypočítaný na 100 MT, ale pre obavy z deštrukčnej sily takejto bomby sa rozhodli znížiť výkon o polovicu.

Hmotnosť celej bomby 24,8 tony
Dĺžka 8 m
Priemer 2 m
Ekvivalent 57 Mt TNT

Nenechajte si újsť videá z tejto kategórie

Pre lepšiu prehľadnosť sme vytvorili viacero Facebookových stránok a tak môžete sledovať iba kategórie, ktoré vás zaujímajú.
Páčilo sa vám video? Nezabudnite ho zdieľať
Nahlásiť nefunkčné video

Dajte nám tip na dobré video

Máte vlastné zaujímavé video na YouTube? Alebo viete o videu, ktoré určite musia naši sledovateľia vidieť? Neváhajte nám ho poslať cez náš formulár a my ho radi vyzdieľame.
Pridať video

Najväčšia databáza vtipov

Na prianie fanúšikov sme pre vás pripravili portál s najväčšou databázou slovenských vtipov. Ak sa radi smejete a nepohrdnete ani čiernym humorom, tak ho neváhajte navštíviť.
Prejsť na vtipy
Copyright 2015 - 2024 © FunTube.sk